Орлите На Нощта
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Орлите На Нощта

Travian NOR
 
ИндексТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Титли

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
DTemplar
Admin
DTemplar


Брой мнения : 119
Registration date : 09.01.2008

Титли Empty
ПисанеЗаглавие: Титли   Титли Icon_minitime24.01.08 18:03

.....

Следователно българите като арийски народ са имали същото разделение на духовни водачи, управници-воини, производители и обикновени хора. С известна условност колобрите са жреците, боилите управници, багаините - воини и обикновените българи са производителите.

.....

От тези надписи и от други данни може да се направи предположението, че боили, багаини са почетни титли указващи принадлежност към дадено съсловие. Вероятно съсловията са били четири - обикновени българи, багаини, боили и колобри. Така поне са изброени първите три в горецитирания надпис № 58 на Маламир.

Колобрите са били вероятно жреческо съсловие, но това предположение се гради само на хрониста Теофилакт Симоката, който пише за един аварски жрец наречен на гръцки βοοκολοβρας. преведен от Иван Венедиков като бу-колобър. Бу от от корена бои (боила) които според него означават “род на колобри”. На това несигурно тълкувание не можем да дадем потвърждение от българските каменни надписи, защото там титлата колобър е дадена във военен или неутрален контекст. Това обаче не изключва и жреческите функции. Възможно е колобрите да не са били отделно съсловие, а част от багаинското и боилското такива.

Длъжностите пък са едновременно военно-административни и политически. Кавханът е пръв заместник на канасюбиги, съуправител, както в случая с кавхан Исбул и командва лявата част на войската както е при Крум. В надписа е наречен боила кавханът. Вероятно титлата боила показва принадлежността към съсловието или степента на благородство, а кавхан – длъжността на пръв заместник на канасюбиги.

Ичиргу боилът е следващ по ранг след кавхана, командва дясното крило на армията, а понякога е и дипломатически пратеник. Така например ичиргу боила Стазис вписал в Чивидалското евангелие имената на членовете на семейството на княз Борис за да бъдат споменавани при молитви е изпратен от княз Борис в Рим при папата.

Тарканите вероятно са управители военни и административни. Боритарканът е градоначалник. Според П.Добрев идва от иранското бору (боруи) – крепост и таркан (началник или съдия) в източноиранските езици. За олгу тарканът се знае само, че е по-високо от комита, може би е областен управител над няколко комитата. Жоапан таркан е с ранг на губернатор – управлява самостоятелна област. Известни са още зератаркани, калу таркани и кулу таркани.

Самъчий е секретар на канасюбиги. Има такъв споменат Есхач на служба при княз Борис. Копан е вероятно военна длъжност, чигот- меченосец. Багатурите са низши военни длъжности. Накои ги считат за аналог на рицарите. Все пак има кана боила колобъра и багатур боила колобъра. Ако за първия може да се счита, че е личният жрец на кана от съсловието на боилите, то за втория трудно би могло да се обясни титлата багатур, ако тя е давана на низши бойци.

Някои изследователи считат, че сан ичиргу се дава на длъжностни лица на служба във вътрешната област на държавата, а юк на тези във външните области (комитати). Оттам и юк боила и ичиргу боила, ичиргу багаина и ичиргу колобъра.

Престолонаследникът се нарича канартикин, а втория син боила таркан.

Канасюбиги е титлата на владетеля.

................

Канасубиги


император

канартикин


престолонаследник

боила таркан


втория син на владетеля / главен държавен съдия
кавхан
пръв заместник на кана, съвладетел отговорник за реда и благоустройството

боила кавхан
главен кавхан

ичиргу боил


вероятно външен министър и комендант на столицата

читкои ичиргу боил


ичиргу колобър


кана боила колобър
главен жрец

кана таркан


кана багатур
водач на багатурите

боил


юк боил
водач на род /родова дружина
боила жупан
главен жупан

боила чигат


багатур


елитен воин, конен гвардеец

багатур боила колобър


един от висшите жреци

багатур багаин


багаин

ичиргу багаин
помощник на ичиргу боила

сетит багаин
водач на стрелкова пехотна част

юк багаин
началник на отряд

бири багаин
водач на малка конна част

таркан


боритаркан


градоначалник

зера


зератаркан
управител на област

олгутаркан


управител на област включваща комитати

калутаркан
отговорник за дворцовите обряди и ритуали

кулутаркан


жоапан таркан


управител на голяма област

жоапан


тортуна пиле жоапан


военен наместник за областта - старши жоапан, подчинен пряко на ичиргу боила

читкоимир


чигот (чигат)


меченосец от свитата на владетеля

самъчий


секретар на кана

копан


имник

бан
военен комендант, войскови управител на област
мир
водач на род
сабчи

кабчи

книн

маготин

сокачии

кравчии

бирчии
бирници
кормчии (кормъчии)
управители
шаръчии
художници
зидчии
зидари (строители)
чувенчии
Върнете се в началото Go down
zoOM
Голямата Уста
zoOM


Брой мнения : 119
Age : 35
Registration date : 09.01.2008

Титли Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Титли   Титли Icon_minitime24.01.08 21:48

Кандидатствах с история, та да се отбележа и аз Very Happy :

От средите на прабългарската, а в последствие и на славянската аристокрация се излъчват главните помощници на хана ( според различните теории за прозход - кан) - кавханът и ичиргу-боилът. Кавханът командва "лявото крило" на войската, което е почетното, а в отсъствието на хана е главнокомандващ. В определени случаи може да бъде негов съуправител. Той води мирни преговори, сключва договори и др. На ичиргу-боила е подчинено дясното крило на войската, а вероятно отговаря и за реда на "вътрешната област". Има широки правомощия и изпълнява важни дипломатически мисии. Кана-боил-колобър е друг висш сановник. Според В. Гюзелев тези сановници, както и миника, великия жупан и оглу тарката влизат във Болярския (хански, владетелски) съвет.

Хан Омуртаг разделя държавата на комитати, начело на които стоят "комити", подчинени на двореца, и съчетават военна с административна власт. Територията на страната се деляла още на "вътрешни" земи, които обхващат столицата и принадлежащата й околност, и "външни" земи. Титлите на вътрешните боляри започват с представката "ичиргу" - например ичиргу-боил, а на външните боляри - с "юк" (юк-боил). Властта на българската аристокрация имала слъжебен характер. Тя съчетава военните с административните прерогативи.
Върнете се в началото Go down
http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=USER_IMAGES&USER_
 
Титли
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Орлите На Нощта :: Важно! :: ::. Правила и закони !!! .::-
Идете на: